Proiect de activitate integrata



                    

                       





UNITATEA DE INVATAMANT:Gradinita cu Program Normal NR2 CORNI

NIVELUL DE STUDIU:II

Data 12.03.2016

EDUCATOARE:MITOSERU DANIELA MONICA

TEMA ANUALA DE STUDIU:”Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”

PROIECT TEMATIC:”TRADITII SI OBICEIURI  DE PASTE”

TEMA SAPTAMANII:IN ASTEPTAREA  IEPURASULUI !”

TEMA ZILEI:”VINE , IEPURASUL DE PASTE”

FORMA DE REALIZARE:activitate integrata

TIPUL DE ACTIVITATE:mixta

DURATA:o zi

DOMENII DE ACTIVITATE INTEGRATE:ALA+ADE(DLC+DOS)

SCOP:

  • Stimularea curiozitatii,a interesului de cunoastere fata de traditiile si obiceiurile de Paste;
  • Dezvoltarea capacitatii  de a memora o poezie,
  • Consolidarea si sistematizarea deprinderilor practic-gospodaresti,a muncii  individuale cat si in echipa ;
  • Educarea atentiei,a spiritului de cooperare,de ordine si disciplina,a spiritului critic si autocritic.;

METODE SI PROCEDEE:

povestirea,conversatia,explicatia,demonstratia,problematizarea,turulgaleriei brainstorming,exercitiul,munca independenta, in perechi,in grup,jocul

RESURSE MATERIALE:

Coletul surpriza de la iepuras,plansele reprezentand momentele principale ale  pezieii ,cos cu oua fierte,role de hartie,lipici,foarfeci,hartie glasata, pensule,pensoane,acuarele,felicitari specifice Pastelui,felicitari necolorate,creioane colorate,fise de munca independenta,cosulet pentru oua,ecusoane.

FORMA DE ORGANIZARE:frontal,pe grupuri,individual,in perechi;

EVALUAREA ACTIVITATII –Finalitatea zilei :

  • Aprecieri verbale individuale si colective;
  • Recompense
  • Expozitie cu lucrarile copiilor;





ACTIVITATI DE INVATARE:

ADP:

Intalnirea de dimineata:Buna dimineata iepurasilor veseli!

                                            In cerc sa ne adunam

                                           Cu totii sa ne salutam

                                            A-nceput o noua zi

                                           Buna dimineata copii!

Rutine :”Stiu sa folosesc servetelul la masa”

               “Imi recunosc paharul cu apa”

   ”Prosopelul insetat”

Tranzitii :

   "In fiecare dimineata.."-versuri ritmice

   “Cand am fost noi la padure”-joc cu text si cant

JOCURI SI ACTIVITATI  DIDACTICE  ALESE:

ALA 1

BIBLIOTECA:

  • Felicitari de Paste-citire de imagini;
  • Decoram oul cu semne grafice invatate;

Obiective operationale:

  • Sa “citeasca” imagini specifice Pastelui;
  • Sa se exprime in propozitii intocmite corect din punct de vedere gramatical;
  • Sa adopte o pozitie corecta a corpului fata de suportul de lucru;

ARTA :

  • Felicitari de Paste-colorare in contur;
  • Realizam suporturi pentru oua;

Obiective operationale:

  • Sa coloreze intr-un contur dat;
  • Sa utilizeze in mod creativ culorile;
  • Sa decupeze si sa ansambleze suportul pentru oua;
  • Sa-si autoevalueze lucrarea;





ALA 2

Jocuri in aer liber:

·         Iepurasu-n iarba-joc cu text si cant;

  Obiective operationale:

  • Sa execute corect miscarile sugerate de textul cantecului;
  • Sa participe activ la joc;









ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE:

·         DLC,,Vine iepurasul”



Obiective operationale:

  • 1.Sa exprime verbal semnificatia sarbatorii Pastelui si a unor simboluri;
  • 2.Sa retina titlul poeziei
  • 3.Sa memoreze logic versurile,
  • 4.Sa recite expresiv si corect din punct de vedere gramatical,





DOS”Vopsim si decoram oua de Paste”

Obiective operationale:



  • Să decoreze ouă folosind diferite procedee de lucru;
  • Să descrie unele obiceiuri specifice zonei legate de sărbătorile Pascale;
  • Să manifeste spirit cooperant în cadrul activităţilor;

sa pastreze normele de igiena



BIBLIOGRAFIE:

  • Preda Viorica,Pletea Mioara,Grama Filofteia”Ghid de proiecte tematice”,Bucuresti,Editura Humanitas,2006;
  • Borteanu Silvia si colaboratorii “Curriculum pentru invatamantul prescolar,Bucuresti,Editura Didactica Publishing House,2009.
  • Adina Glava,Maria Pocol,Lolica Lenuta Tataru”Educatia timpurie-ghid metodic pentru aplicarea curriculumului prescolar,Editura Paralela 45,Pitesti,2009.





SCENARIUL ZILEI



            Copiii iubesc nespus această sărbătoare,deoarece simbolul lor drag,adus de pe meleaguri germane,Iepuraşul de Paşte,le aduce în dar cadouri,dulciuri şi ouă roşii.

            Centrul temetic şi sala de grupă sunt amenajate corespunzător sărbătorii care se apropie cu decoruri specifice,reviste,cărţi ,diverse imagini,jucării etc;

            Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă:

                                                    Bună dimineaţa ,iepuraşilor veseli!

purtăm o scurtă discuţie despre sărbătoarea care se apropie,după care completăm calendarul naturii,facem prezenţa, anunţ noutatea zilei.Astazi la noi la gradinita a venit doamna educatoare sa vada cate lucruri interesante stiti voi sa faceti si cat de cuminti si activi sunteti la activitati.

            Tema zilei se numeşte:Vine, Iepuraşul de Paşte! Repet titulu

Impartim ecusoanele gasite in colet alaturi de scrisoare dupa care vizionam o poveste ,,Povestea iepurasului’’apoi ne indreptam pe centre de lucru Prezint copiilor scrisoarea şi coletul surpriză pe care le-am primit de la Iepuraşul de Paşte în timp ce mă îndreptam spre grădiniţă.Aici avem toate   materialele necesare desfasurarii activitatilor de astazi.Deschid scrisoarea si citesc:



“Dragi copii ,în curând sosesc la voi ,dar până ne întâlnim v-am trimis poezia mea ,,vine iepurasul’’ (aveţi şi planşele)sper să va placa si sa o invatati ,dupa care va rog sa decorati oua pentru Paste.

Va rog sa realizati si alte lucrari pentru mine in cadrul sectoarelor :prezint activitatiile

BIBLIOTECA:

·         sa cititi imagini cu felicitarile de Paste;

·         sa decorati oua cu semnele  grafice invatate;

ARTA:

·         să realizaţi felicitări pentru aceasta sarbatoare;

·         sa realizati suporturi pentru oua;



ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE:

·         DLC,,Vine iepurasul”



Obiective operationale:

  • 1.Sa exprime verbal semnificatia sarbatorii Pastelui si a unor simboluri;
  • 2.Sa retina titlul poeziei
  • 3.Sa memoreze logic versurile,
  • 4.Sa recite expresiv si corect din punct de vedere gramatical,





DOS”Vopsim si decoram oua de Paste”

Obiective operationale:



  • Să decoreze ouă folosind diferite procedee de lucru;
  • Să descrie unele obiceiuri specifice zonei legate de sărbătorile Pascale;
  • Să manifeste spirit cooperant în cadrul activităţilor;

sa pastreze normele de igiena



La sfărşitul zilei vreau să vă jucaţi jocurile  de mişcare:

·         Iepurasu-n iarba,joc cu text si cant;



    Dacă rezolvaţi toate cerinţele mele la sfarsitul zilei  o să primiţi o altă surpriză din partea mea.               

            Vă doresc să aveţi o zi minunată alături de educatoarea voastră.

                                    Semnează: Iepuraşul de Paşti



            Pentru a-i arăta iepuraşului că suntem cuminţi haideţi să-i spunem  versuri ritmice:

In fiecare dimineata

S-avem gandul bun pe fata ,(trecem palmele peste fata)

Catre soare sa privim(bratele in forma de cerc,privim in sus)

Iubire sa daruim (strangem bratele peste  piept )

De gand rau, sa ne ferim (mana alunga gandul rau )

S-adunam doar bucurie!(strangem bratele peste piept) 

Si-n lume s-o raspandim!(sarim in sus cu bratele desfacute)

Si-atunci orisice copil,

In fiecare dimineata

Are gandul bun pe fata!(trecem palmele peste fata).

Acum ne aşezăm frumos pe scăunele pentru a asculta poezia si sa o memoram.

Expun conţinutuli urmărind succesiunea momentelor principale,simultan cu poezia prezint imaginile sugestive,pe parcursul poeziei  explic  cuvintele necunoscute.

            Pentru fixarea cunoştinţelor propun copiilor sa organizam un concurs ,,Cine recita frumos” .

            Tranziţia dintre activitatea de poezie si cea de activitate practic-  gospodareasca se face interpretand cantecul :Iepurasul de Paste.

            A doua dorinţă a iepuraşului este de a decora ouă..Ne aşezăm la măsuţe după care explic şi demonstrez copiilor modul de lucru.Efectuăm exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai mâinii :închidem şi deschidem pumnii,cantăm la pian , ploaia,lupta degetelor.

Urez copiilor spor la lucru.

            Copiii încep să lucreze,educatoarea îi supraveghează şi îi ajută dacă este nevoie.Dau frâu liber imaginaţiei creatoare a copiilor în decorarea ouălor. Apreciez activitatea copiilor,le ofer libertatea de a aprecia critic şi autocritic propriile lucrări.Ouăle decorate de copii vor fi aşezate în coşuleţul iepurasului .

            Tranzitia  spre jocurile si activitatile didactice alese se face executand   jocul cu text şi cânt: Iepurasul Tup.    

 In functie de ecusoanele din piept,copiii se indreapta spre centrul corespunzator.

La fiecare centru educatoarea prezintă sarcinile si obiectivele  copiilor.Aceştia se aşează la măsuţe şi rezolvă cerinţele.Reamintesc copiilor comportamentul în cazul acestor activităţi:vorbim în şoaptă,pentru a nu-i deranja pe colegi,lucrăm ordonat,utilizăm cu grijă materialele puse la dispoziţie si ducem la bun sfârşit lucrarea începută.Educatoarea îi supreveghează şi intervine acolo unde este nevoie.Copiii se rotesc in cadrul centrelor citesc felcitari de Paste, coloreaza felicitari,realizeaza suporturi pentru oua.Fac aprecieri individuale.Felicitările,suporturile de oua vor fi expuse în sala de grupă.

 Trecerea la urmatoarea etapa a zilei se face prin tranzitia" Cand am fost noi la padure" joc cu text si cant;

 Mai avem de îndeplinit o ultima  dorinţă a iepuraşului,să ne jucam jocul:

·         Iepurasu-n iarba-joc cu text si cant;

Ziua se incheie cu jocul cu text si cant :"Cand am fost noi la padure"(textul adaptat temei )

Iepuraşul este foarte mulţumit şi se ţine de cuvânt,oferă copiilor recompense dulci: ouă  de ciocolată.Ziua se încheie cu o expoziţie pregătită pentru parintii copiilor.

           





















                                     











































































DESFASURAREA  ACTIVITATII


Secvente didactice

Conţinut stiinţific
Strategii didactice

Evaluarea
Metode și procedee

Forme de organizare

Mijloace didactice



1)MOMENT ORGANIZATORIC











2)CAPTAREA ATENŢIEI







3)ANUNŢAREA TEMEI SI ENUNŢAREA OBIECTIVELOR













4)PREZENTAREA NOULUI CONTINUT SI DIRIJAREA INVATARII



















































5)OBTINEREA PERFORMANTELOR SI ASIGURAREA FEEDBACK-ULUI




































6)INCHEIEREA ACTIVITATII


























         Se creează condiţii optime pentru desfăşurarea activităţii:
-aranjarea mobilierului pe centre,
--pregătirea materialului didactic necesar rezolvării sarcinilor propuse pe centre de activitate şi domenii experenţiale.
-aranjarea scaunelelor in semicerc
         Activitatea debuteaza cu : întâlnirea de dimineaţă - salutul, prezenţa copiilor,  completarea calendarului naturii,stirea zilei.
In fiecare dimineata…versuri ritmice
         Se poartă discuţii referitoare la tema abordată în această săptămână.
Se realizeaza prin prezentarea coletului surpriza si a scrisorii primite de la Iepurasul de Paste’’.
Se vizioneaza povestea ,,Iepurasul de Paste’’.
Se discuta despre apropierea sarbatorii Pastelui si semnificatia acesteia.
Ce sarbatoare mare se apropie?
Cum se pregatesc copiii de Paste?
Tema zilei de astazi se numeste ,,Vine  Iepurasul de Paste!’’
Se citeste scrisoarea in care sunt precizate tema si obiectivele operationale ale zilei.
Astazi  invatam:
 Poezia ,,Vine Iepurasul’’. .
 Apoi vom decora oua pentru iepuras.
La sfărșit vom juca jocul „Iepurașu-n iarbă” pentru ai împlini și ultma dorință a iepurașului.Spor la lucru !
Trecerea la urmatoarea etapa se realizeaza printr-o tranzitie
,,Iepurasul de Paste’’.
Treia  cerinta a iepurasului este de a ne grupa pe centre si a rezolva sarcinile
prezentate in scrisoare.
În funcţie de culoarea ecusonului, copiii se vor aşeza la un centru de activitate în cadrul căruia vor lucra dupa cum urmeaza:
BIBLIOTECA:
,,Felicitari de Paste’’-citire
,,Decoram oul cu semne grafice’’
ARTA:
,,Felicitari de Paste’’-colorare in contur
"Suporturi pentru oua"-confectionare
Educatoarea trece pe la centre si supravegheaza modul de lucru al copiilor,poarta discutii cu acestia,urmareste realizarea corecta a sarcinilor.Copiii care isi rezolva sarcina pot trece la alt centru pentru a realiza alte cerinte.
Lucrarile realizate vor fi analizate si expuse in sala de grupa  luandu-se in considerare urmatoarele criterii:
-respectarea tehnicilor de lucru;
-colaborarea cu ceilalti copii;
-finalizarea lucrarilor;
Tranziții
În activitatea frontală, li se cere copiilor să asculte poezia, apoi, pe baza ilustraţiei, se va explica conţinutul de idei, cuvintele şi expresiile noi. AICI SCRII POEZIA
          Poezia va fi memorată pe unităţi logice(se va repeta prima strofă cu 2- copii,apoi se va trece la următoarea strofă,care va fi repetată împreună cu prima, pentru fixarea în memorie a celor două strofe).Recit poezia model.Cu ajutorul imaginii redau copiilor conţinutul poeziei.Copiii recită versurile poeziei,îndrumaţi de educatoare Pentru fixarea cunoştinţelor propun copiilor sa organizam un concurs ,,Cine recita cel mai  frumos” .
Tranziții
Ne ndreptăm spre mesele de lucru pentru al mulțumi pe iepuraș, trebuie să decorăm ouăle.
 La activitatea practică, toţi copiii trebuie să realizeze ”Ouă pentru Paște”
Explic si demonstrez copiilor modul de lucru.Inainte de inceperea lucrului se efectueaza exercitii de incalzire a muschilor mici a miinii:inchidem si dechidem pumnii,cantam la pian,ploaia,lupta degetelor.Urez copiilor spor la lucru ,acestia  lucreza sub supravegherea
educatoarei care ii ajuta daca este nevoie.
Apreciez activitatea copiilor si le ofer libertatea de a –si  aprecia  critic si autocritic lucrarile. Ouale decorate vor fi asezate in cosulet.

Vor fi făcute aprecieri asupra participării copiilor la activitate, implicand si copiii in analiza muncii din aceasta zi.
 Copiii sunt invitati sa se joace jocul de miscare „Iepurasu-n iarba” .Jocul de miscare este cunoscut de copii,acestia asculta regula jocului distractiv dupa care trec la desfasurarea lui.
Iepurasul este foarte multumit si ofera copiilor recompense dulci.
Ziua se incheie cu o  expozitie pregatita pentru parintii .











Conversaţia




Brainstorming

povestirea


Explicaţia












Conversaţia





Explicatia
Brainstorming

Conversatia
Exercitiul

Munca independenta
Mana oarba



Exercitiul









Conversatia
Exercitiul



Problematizarea



Exercitiul
Conversatia






Munca in perechi


Munca individuala
Exercitiul




















Turul galeriei


frontal


















Frontal











































Pe grupe/
Individual









































































Frontal
Pe grupe
Individual


































individual











Frontal
Pe grupe











Calendarul zilei









Colet surpriză
Scrisoare


Calculator
CD poveste


















































Felicitări de Paște
Carioca
Creioane colorate
Foarfec
Lipici




















Planșe cu poezia



































AICI SCRII CU CE LUCREZI









Capacitatea de atentie
Chestionare orala
Observarea comportamen-
tului copiilor









Observarea comporta-mentului copiilor

Aprecieri verbale






-corectitudinea executiei
-aprecieri verbale



-aprecieri individuale






Observarea comportamen-tului copiilor





Aprecieri verbale

Observarea comportamen-tului copiilor











Evaluare orala
Autoevaluare





Evaluarea prin recompense,
Aprecieri generale















Anexa1













Vine iepuraşul



Iepurică-iepurel
Stă tot anul cuminţel.

Vine doar în primăvară,

În grădină, de cu seară.

Căci, vezi bine, el cunoaşte

Când e vremea pentru Paşte!



Şi atunci, de dimineaţă,

După ce te speli pe faţă,

Tu să cauţi în grădină,

Pe sub tufe de sulfină,

Ouă roşii, bombonele,

Ciocolată, acadele.


Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu