Proiect didactic" HAI CU TOTII LA CONCERT"






 ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,, OCTAV BĂNCILĂ ”CORNI

 GRĂDINIȚA CU PROGRAM NORMAL NR. 2 CORNI

                                 

                             

                                   PROIECT DIDACTIC


 



                 SUSȚINUT ÎN CADRUL CERCULUI PEDAGOGIC





                 „Hai cu toții la concert”














Edu: Mitoșeru Daniela Monica





An școlar 2017-2018



NIVELUL: II

GRUPA :  Mare

GRADINIȚA:Grădinița cu P.N  Nr 2 Corni

EDUCATOARE:  Mitoșeru Daniela Monica

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: Când, cum şi de ce se întâmplă?

SUBTEMA: „În lumea artelor” – instrumente muzicale

TEMA ACTIVITĂȚII: „Hai cu toții la concert”

TIPUL ACTIVITĂȚII: consolidare

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADP+ ALA 1+ ADE ( DOS+DȘ)+ALA2

CATEGORII DE ACTIVITATE: Domeniul științe (matematică) şi Domeniul om și societate

TIPUL DE ACTIVITATE: Mixtă

SCOPUL ACTIVIȚĂȚII: consolidarea unor deprinderi practice, a numerației în                                                           limitele 1-10 și a asocierii cantității la număr.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

DȘ.: activitate matematică


   -  să asocieze corect cantitatea la număr;

DOS:  activitate practică

    Sarcini didactice pentru centrele de interes:

Artă: - să realizeze măștile de animale, utilizând tehnici cunoscute;

Bibliotecă: - să confecționeze „Enciclopedia de muzică”

Strategii didactice: 

Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, observaţia, exerciţiul, problematizarea, jocul didactic, brainstormingul, turul galeriei.


Mijloace de învăţământ: creioane colorate, hârtie creponată, carton colorat, foarfece, lipici, șabloane pentru măști, note muzicale de diferite mărimi și culori, tablă flipchart, marker, portativ, gumă de lipit, sticle de plastic, conserve, diferite cutii și ambalaje din plastic și carton, elastice de gumă, crenguțe, sârmă, nasturi, carton, clopoței, boabe de fasole și porumb, pietricele, cheițe de conserve, acuarele, pensule etc.

Forme de organizare: frontal , pe grupuri , individual

Bibliografie:

„Curriculum pentru învățământul preșcolar, 3-6/7 ani”, MECT 2008

„Laborator preșcolar”, Pais-Lăzărescu M., Ezechil L., ed. V&I Integral, București 2011

Surse online: www.didactic.ro;





                    ELEMENTELE COMPONENTE ALE  

                      ACTIVITĂȚII INTEGRATA



ADP : Activitate de dezvoltare personal

ÎD : ,,Concertul din pădure,,

R :  Salutul,prezența , calendarul naturii

T: Bat din palme :Clap- clap

     Din picioare: Trap-trap

     Ne nvârtim,ne răsucim

     Și spre centre noi pornim



ALA 1 jocuri și activități liber alese

Artă  :  Realizăm măscuțe de  animale;

Bibliotecă : Enciclopedia de muzică



ADE : Activități pe domenii experențiale

DOS : Activitate practică - confecționare instrumente musicale- toba

DȘ : Portativul colorat – asocierea cantitații la număr



ALA 2 Activității liber alese

           ,,Cantecul instrumentelor ,,

           ,, Concertul din pădure ,,

                                       




                                           A.D.P

                       Activități de dezvoltare personală





Întâlnirea de dimineață

Etapele activității :

Salutul : ,, Bună dimineața, instrumentiștilor ,,

Prezența : Cine lipsește ?

Tranziții : Bat din clap,clap

Obiective operaționale :

-         Să utilizeze formule de salut adecvate ;

-         Să sesizeze absența sau prezența unui coleg ;

-         Să observe starea vremii ;

Strategii didactice

Metode și procedee : conversația, povestirea,explicația

Resurse umane : panou, catalog. calendarul naturii, poveste, imagini

Forme de organizare : frontal

                                       A.L.A 1

                               Activități liber alese



Artă :  Realizăm măscuțe de  animale;

Obiective operaționale :

-         Să recunoască animalele din pădure ,

-         Să coloreze îngrijit ,

Bibliotecă : Enciclopedia de muzică

Obiective operaționale :

-         Să recunoască instrumental,

-         Să denumească instrumentiștii fiecarui instrument,

-         Să realize o carte muzicală



Strategii didactice

Metode și procedee : conversația,explicația,demonstrația,exercițiul

Resurse umane : culori,carioca,mască de animale, carticică, imagini instrumente ,instrumentiști,lipici,note muzicale

Forme de organizare : individual , pe grupe

                                               A .D. E

                          Activități pe domenii experiențiale



D.O.S : Activitate practică

Tema activității: Instrumente muzicale – Toba

Tipul de activitate : formarea de priceperi și deprinderi

Scopul activității : exersarea deprinderilor și deprinderilor

Obiective operaționale :

1.     Cognitive

-         Să denumească materialele de lucru;

-         să realizeze instrumente și jucării muzicale folosind tehnici cunoscute 

-         să coopereze pentru realizarea unei sarcini.

2.     Afective

-         Să participle cu păcere la desfășurarea activității,

-         Sa execute sarcina data manifestând spirit de conducere,

3.     Psihomotorii

-         Să mânuiască materialele de lucru,



 Strategii didactice

Metode și procedee : conversația,explicația,demonstrația,exercițiul

Resurse umane : conserve, baloane ,gummite, acuarele,penson,pahar cu apa

Forme de organizare : individual

        DȘ matematic

Tema activității: Portativul colorat– asocierea cantitații la număr

Scopul activității : : consolidarea unor deprinderi de numerației în                                                           limitele 1-10 și a asocierii cantității la număr.



Obiective operaționale :

     1  Cognitive  

      - să recunoască cifrele în limitele 1-10;

       -  să asocieze corect cantitatea la număr;

2        Afective

-         Să participle cu păcere la desfășurarea activității,

-         Sa execute sarcina data manifestând spirit de conducere,

1.     Psihomotorii

-         Să mânuiască materialele de lucru,



Strategii didactice

Metode și procedee : conversația,explicația,demonstrația,exercițiul

Resurse umane : coș cu note muzicale, portativ,lipici

Forme de organizare : frontal



                                            A.L.A 2

                JOCURI ȘI ACTIVITĂȚI LIBER ALESE



Tipul activității : activitate distractivă

Tema activității :  Cântecelul instrumentelor

                             Concertul din pădure

Obiective operaționale

-         Să intoneze cantecul instrumentelor

-         Să acompanieze cantecul cu instrumental realizat la DOS

-         Să asocieze mișcările sugerate de texul cantecului cu ritmul acestuia



Strategii didactice

Metode și procedee : conversația,explicația,demonstrația,exercițiul

Resurse umane : tobe, instrumente musicale

Forme de organizare : frontal





















                        Scenariul activității

            Activitatea va debuta cu Întâlnirea de Dimineață. Primul moment al activității îl constituie salutul, ce va fi realizat circular, fiecare copil salutându-și colegul din stânga sa, folosind formula „Bună dimineața,...!”. După realizarea salutului, se trece la prezență, moment în care copiii își vor plasa pe tabla magnetică fotografiile. Pentru calendarul naturii, se folosesc jetoane reprezentând diferite fenomene ale naturii, amplasate pe un panou de plută, în dreptul zilelor săptămânii. Întâlnirea de Dimineață se va încheia cu noutatea zilei. În această etapă a activității, educatoarea le expune copiilor povestea „Concertul din pădure” (Anexa 1).

            În acest fel, se face introducerea în tema zilei, pornind de la ideea că preșcolarii grupei  vor ajuta animalele din poveste la organizarea concertului. Astfel, educatoarea va împărți copiii în două grupuri, pentru a realiza sarcinile la centrele de interes. La centrul Artă, copiii vor realiza măști de animale (Anexa 2), prin diferite tehnici (colorare, rupere, mototolire, lipire) însușite anterior. La centrul Bibliotecă, ei vor crea „Enciclopedia de muzică”. În timp ce copiii realizează sarcinile, educatoarea va oferi sprijin și explicații suplimentare acolo unde este nevoie. Aceasta va avea, de asemenea, grijă ca fiecare copil să treacă pe la ambele centre de interes deschise.  După finalizarea sarcinilor de la centre, copiii revin în semicerc, iar povestea începută la Întâlnirea de Dimineață continuă. Acum, că toți copiii au măști și pot face parte din orchestra animalelor din pădure, acestea din urmă întâmpină o altă problemă -  au rămas fără instrumente muzicale.

            Revine în sarcina copiilor ca orchestra să beneficieze de instrumente. Așadar, pentru activitatea practică din cadrul Domeniului Om și Societate, copiii vor realiza instrumente și jucării muzicale, din diferite materiale: conserve, baloane, elastice de gumă, sticle de plastic, boabe de fasole și de porumb, orez, paste, acuarele.   Odată finalizate instrumentele, copiii mai au de realizat o ultimă sarcină pentru ca orchestra să își poată începe concertul – realizarea portativului cu note muzicale. Acesta va fi realizat sub forma unei activități matematice. Pe foaia albă a unei table flipchart va fi desenat un portativ, cu linii de diferite culori, căruia îi lipsesc notele. La începutul fiecărui rând din portativ, se află câte o cifră, de la 1-10. Într-un coș, copiii au puse la dispoziție mai multe note muzicale decupate din carton colorat. Împreună cu educatoarea, ei vor așeza pe fiecare rând atâtea note câte le arată cifra, de aceeași culoare cu rândul pe care sunt așezate (de exemplu, cinci note muzicale roșii).                                                                          Activitatea se va încheia cu vizita unui elev al Școlii ,, Octav Băncilă,,Corni împreună cu prietenii lui instrumentele muzicale care va organiza, împreună cu copiii, concertul mult așteptat. El va cânta , iar copiii vor folosi instrumentele tocmai create și vor purta măștile de animale pe care le-au confecționat la Artă. 

                          DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

  Evenimente didactice
   Conţinutul ştiinţific
   Metode,
 procedee
   Mijloace               de învăţământ
Evaluare (instrumente şi indicatori)
Moment
organizatoric
Asigurarea unui climat psiho-pedagogic adecvat; amenajarea spațiului educativ; pregătirea materialelor didactice



Captarea
atenţiei
Se va realiza în cadrul Întâlnirii de Dimineață, folosind povestea „Concertul din pădure” (Anexa 1) și solicitând ajutorul preșcolarilor pentru ajutorarea animalelor.


Conversația

Observarea comporta -          mentului non-verbal și a reacțiilor copiilor
Enunţarea
obiectivelor şi
anunţarea
temei
Copiilor li se va explica ce urmează să realizeze în cadrul activităților. Educatoarea se va asigura că aceștia înțeleg obiectivele și tema propusă.
Explicația

Observarea gradului de înțelegere a copiilor
Reactualizarea
cunoştinţelor
Se verifică numerația în concentrul 1-10; Educatoarea dirijează o convorbire cu copiii pe marginea temei:    Ce sunt instrumentele muzicale? Ce instrumente muzicale cunoaștem? Ce este o orchestră? De ce are nevoie orchestra pentru concert? Ce este un dirijor? Ce este un portativ? Ce sunt notele muzicale? Cum putem crea instrumente muzicale?
Conversația 





Brainstorming

Orală 


Verificarea cunoștințe-
lor acumulate anterior
Dirijarea
învățării
Copiii primesc prima sarcină pentru organizarea concertului din pădure – confecționarea măștilor și a enciclopediei. Aceștia sunt așezați la centre, folosind tranziția Ram-tam-tam Ram-tam-tinel
 M-așez frumușel Aici, pe scăunel!
 Educatoarea le explică sarcinile fiecărui centru: La Artă, aceștia vor avea măști de animale, pe care ei trebuie să le decoreze, folosind materialele puse la dispoziție – creioane colorate, hârtii colorate și autocolante, foarfece, lipici etc La Bibliotecă, copiii vor crea „Enciclopedia de muzică”. Aceștia au la dispoziție foi de hârtie A4, lipici, creioane colorate și diferite imagini cu instrumente, instrumentiști, portative și note muzicale. Sarcina lor este de a colora imaginile și de a lipi apoi, pe fiecare pagină, instrumentistul cu instrumentul potrivit. Pentru a decora paginile, vor avea la dispoziție portative, note muzicale, creioane colorate.  După finalizarea sarcinilor de la centre, copiii din cele două grupuri au ocazia de a-și prezenta propriile produse și de a le admira și evalua pe cele ale colegilor. Preșcolarii au, apoi pauză pentru gustare, timp în care educatoarea pregătește sala pentru următoarele activități.

Copiii intră în sală și se așează în semicerc, unde discută cu educatoarea despre următoarea etapă în organizarea concertului – pregătirea instrumentelor. Aceștia vor observa instrumente muzicale cunoscute deja și vor discuta despre metode de a crea propriile instrumente sau jucării  muzicale, folosind diverse materiale. Pe măsuțe sunt pregătite deja conserve, baloane, sticle de plastic, boabe de fasole și de porumb, orez, macaroane, acuarele și pensule. Din acestea copiii vor crea jucării muzicale, pe care le vor decora la final. 

Odată instrumentele finalizate, copiii își prezintă produsele colegilor. Următoarea și ultima sarcină pentru organizarea unui concert este pregătirea unei partituri cu note muzicale. Aceasta va fi creată printr-un joc matematic. Copiii se așează în semicerc. Pe o foaie de hârtie A2, sunt desenate portative. Fiecare linie a acestora este trasată într-o altă culoare și are scrisă, la început, o cifră între 1 și 10. Într-un coșuleț se află note muzicale decupate din hârtii colorate. Sarcina copiilor este de a așeza pe fiecare linie atâtea note muzicale câte îi arată cifra. Acestea vor avea aceeași culoare cu linia pe care sunt așezate.
Conversația










Explicația

Explicația 











Turul galeriei





Brainstorming 





Conversația 







Explicația 









Jocul didactic







Explicația
















Foarfece

Creioane

Hârtie colorată




Imagini


Lipici 





























Sticle de plastic

Baloane

Boabe de fasole și de porumb


















Portativ



Markere






Note




















Verificarea gradului de înțelegere a copiilor
















Observarea comportam entului acestora în desfășurare a activităților



















Încheierea
activității
După finalizarea portativului, concertul este gata să înceapă. În grupă sosește invitatul nostru – Andrei – elev la Școala ,,Octav Băncilă,, Corni . Acesta va conduce orchestra, cântând la saxofon. Copiii vor purta măștile confecționate la Artă și vor cânta cu Andrei, folosind propriile instrumente.
Conversația
Instrumen-te create de copii

Măști






















Concertul din pădure - poveste interactivă - (Anexa 1)

       A fost odată ca niciodată o pădure fermecată. Și știți de ce era fermecată, dragi copii? Pentru că în această pădure, toate animăluțele erau prietene. Da, ați auzit bine.

        Aici ursul nu se certa cu vulpea pentru pești, nici lupul nu plănuia să strice căsuțele purceilor, și nici iepurașul nu plângea că a rămas fără căsuță. Ba dimpotrivă, vulpea și ursul erau toata ziua împreună, de zici că erau frați. Iar iepurașul cu vulpea locuiau împreună ca cei mai buni prieteni.

        Chiar și lupul ținea la el pe balcon un cuib de păsărele, care nu aveau nicio teamă că vor fi mâncare. Ba primeau și pâine din belșug.  Și iată că în pădurea asta, dintre toate aceste animăluțe pașnice, s-au ales patru prieteni, de nedespărțit: ursul, vulpea, lupul și vrăbiuța. Și colindau ei împreună pădurea, fără nicio grijă pe lume.

        Mereu puneau câte ceva la cale. Aveau cele mai năstrușnice idei. De exemplu, într-o zi, lupul s-a gândit să învețe să zboare. S-a chinuit vrăbiuța cu el o vreme bună, până când, după multe căzături din copac, lupul a renunțat la idee. Altă dată, ursul s-a gândit să nu doarmă peste iarnă, ci să rămână alături de prietenii săi. Uite așa era să înghețe de frig, aproape să rămână și fără ultima bucată de coadă. Dar într-o zi, le-a venit o idee cu adevărat bună – să organizeze un concert, ca să distreze toate animalele din pădure.

         Ei, asta da, idee! Sau adunat cei patru prieteni și au început să pună totul la cale.

          - Eu am să mănânc miere!, a mormăit ursul.

          - Iar eu am să urlu la lună, s-a lăudat lupul.

          - Știu, știu, a sărit și vulpea, eu am să fur câte găini pot.    

           - Prieteni dragi, le-a spus atunci vrăbiuța privindu-i cu tristețe, eu observ că noi nu prea știm să organizăm un concert.  Ceilalți prieteni s-au supărat.

            Cum adică ei nu știu să organizeze un concert? Până și copiii din grupa au fost la concert. Spuneți și voi, la concert nu este miere? Dar urlete? Dar găini? Nu???

          Vai de mine, înseamnă că animăluțele au mare nevoie de ajutor. Spuneți voi, dragi copii, de ce este nevoie la un concert?

           Văd că știți foarte multe despre asta. Ce-ar fi să ajutăm animăluțele împreună? Dar înainte de asta, trebuie să știți un secret – animalelor din pădure le e cam frică de oameni. Așa că va trebui să vă deghizați, să nu știe nimeni că voi sunteți, de fapt, copii!

         Eu zic să vă faceți niște măști! Și mai știți ce? Ar trebui să învățăm animalele despre instrumente și instrumentiști, că tare mi-e teamă că nu știu nimic despre așa ceva. Ce-ar fi să le facem și o carte?

          Confecționarea măștilor și a cărții la centrele de interes. Bine, acum că putem să ne strecurăm în pădure fără să fim recunoscuți, putem începe concertul. Dar stați! Ne lipsește ceva foarte important. Cu ce vom cânta noi la concert? Cred că suntem prea mici ca să putem cânta la instrumente adevărate. Cea mai bună idee e să ne confecționăm noi propriile instrumente, ca să putem cânta la ele.

          Haideți, la treabă! Confecționarea instrumentelor în cadrul activității practice, din Domeniul Om și Societate Ia te uită, ce bine merge treaba! Măștile sunt pregătite, cartea e legată, instrumentele acordate... Ultimul lucru de care avem nevoie este o partitură.

          Problema e că noi nu cunoaștem încă notele muzicale. Din fericire, însă, am găsit un portativ special pentru copii. E foarte vesel și colorat. Haideți să aranjăm împreună notele muzicale! Realizarea partiturii prin jocul matematic Ia te uită, ce harnici am fost! Concertul poate începe acum. Animăluțele vă mulțumesc din suflet! Spor la cântat!





Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu