Proiect didactic 
Unitatea şcolară: 
 
An şcolar: 2021-2022 
 
Aria curriculară: Matematică şi ştiinţe 
 
Disciplina: Matematică 
 
Clasa: a VI-a 
 
Data: 
 
Profesor: Pricopie Loredana-Ionela
 
Tipul lecţiei: predare-învățare-evaluare
 
Tema: Ecuații de tipul x+a=b, xa=b, x : a = b(a 0), ax+b = c;unde a, b, c sunt numere raţionale;
0), ax+b = c;unde a, b, c sunt numere raţionale;
 
Durata: 50 min 
 
Competenţe generale: 
 
•      
Identificarea
unor date, mărimi şi relații matematice, în contextul în care acestea apar; 
•      
Preluarea
unor date matematice de tip cantitativ, calitativ, structural, cuprinse în
diverse surse informaționale; 
•      
Utilizarea
conceptelor și a algoritmilor specifici în diverse contexte matematice; 
• Exprimarea în limbajul specific matematicii a informațiilor, concluziilor și demersurilor de rezolvare pentru o situație dată.
Competenţe specifice: 
 
·       Utilizarea regulilor specifice pentru
efectuarea operaţiilor cu numere raționale: adunare, scădere, înmulţire,
împărţire (calcule ce implică maximum două operaţii).
·       Estimarea rezultatului unui calcul înainte de
efectuarea lui (cu scopul dezvoltării abilităţilor de calcul mintal în contexte
practice, cotidiene, de exemplu: cumpărături, cantități necesare, cantități
suficiente).
·       Validarea (prin probă) a soluţiei unei
ecuaţii cu coeficienți numere raționale. 
·       Rezolvarea de ecuaţii utilizând regulile de
calcul studiate.   
Obiective
operaţionale: Pe
parcursul orei se verifică dacă elevii au fost capabili: 
 
𝑂1 – să utilizeze regulile specifice pentru
efectuarea operaţiilor cu numere raționale; 
            
𝑂2 − să estimeze rezultatul unui calcul înainte de
efectuarea lui;
𝑂3 – să valideze prin probă soluţia unei ecuaţii cu
coeficienți numere rationale;
𝑂4 – să rezolvare ecuaţii, utilizând regulile de
calcul studiate;  
Metode
şi procedee didactice:
explicaţia, conversaţia, observaţia, demonstraţia, problematizarea. 
 
Materiale şi mijloace de învăţământ: 
 
1.     D. Zaharia, M. Zaharia-Matematică-Culegere
pentru clasa a VI-a, Editura Paralela 45, Colecția Mate 2000+ 
2.     A.Balaucă,
C.Budeanu-Aritmetica.Algebra.Geometrie pentru clasa a VI-a, Editura Taida
  -fișe de lucru; 
- 
tabla,
creta; 
 
Forme de organizare: frontal, individual. 
 
Forme de evaluare: observare sistematică, fișa de exerciții;
|   ETAPELE LECŢIEI  |  OB.  |   DURATA  | CONŢINUTUL INSTRUCTIV EDUCATIV  | STRATEGIA DIDACTICĂ  | |||
|   ACTIVITATEA
  PROFESORULUI  | ACTIVITATEA ELEVULUI  | METODE ŞI PROCEDEE  | MATERIALE
   ŞI  MIJLOACE
   | METODE DE EVALUARE  | |||
| Moment
   organizatoric
   |   |   2'  |   -             
  Verifică
  prezenţa.  -             
  Cere
  elevilor să aibă pe bancă instrumentele de scris.  |   -Elevii
  îşi pregătesc materialele necesare.  |   Conversaţia
   |   |   | 
|   Verificarea
  temei pentru acasă  |   |   4'  |   - Întreabă elevii dacă au avut dificultăți în
  rezolvarea temei.  - În eventualitatea unor neclarități, oferă explicații  |   -Răspund solicitărilor profesorului.  -Solicită explicații  (dacă
  este cazul)  |   Conversaţia
   Explicaţia
   Observaţia
   |   |   Observare
  sistematică  | 
| Captarea
  și orientarea atenției  |   | 3'  | -Scrie titlul lecției pe tablă: ,, Ecuații de tipul x+a=b, xa=b, x : a = b(a -Enunță
  obiectivele lecției  | -Notează titlul în caiet  | Conversaţia  Explicaţia  Observaţia
   | -tablă și cretă  -caiete
  și instrumente de  scris
   | Observare
  sistematică  | 
| Reactualizarea
  cunoștințelor anterioare  |   | 5´  | -Reamintește elevilor noțiunile:numar
  rational, ecuatie, ce inseamna a rezolva o ecuatie; | -Discută
  cu profesorul despre noțiunile propuse. -Își fac eventuale notații  |   Conversaţia  Explicaţia  Observaţia
   |   |   Observare
  sistematică  | 
 
|   Predarea
  lecției  |     𝑂1    ↓    𝑂4 |   15'  | -Prezinta elevilor o situatie din cotidian (un model cu
  un balansoar). -Pune intrebari referitoare la schita de pe tabla. - Ii indeamna pe elevi sa formeze o ecuatie,
  luând  ca necunoscută greutatea copilului, pe care o notăm cu x. - Ideea
  practică este de a lua de la ambele capete cantităţi egale până ce la un
  capăt rămâne copilul, iar la celălalt capăt rămân greutăţi, astfel încât
  scândura să fie orizontală. -Prezintă
  forma generală și dă definițiile: Se prezintă forma generală a ecuației cu o necunoscută
  în  
 Definiție: A rezolva o ecuație înseamnă a determina
  toate soluțiile ecuației.  ( A determina valorile necunoscutei pentru ca
  egalitatea să fie adevărată) Definție: Mulțimea soluțiilor se notează cu S. Observație: Două ecuații se numesc echivalente dacă au aceeași
  mulțime a soluțiilor. (Pentru a obţine
  ecuaţii echivalente putem proceda şi astfel: - trecem termenii
  dintr-un membru în celălalt schimbându-le semnul; - înmulţim sau
  împărţim ambii membri ai ecuaţiei cu numere diferite de zero.) Profesorul propune spre rezolvare următoarele exemple
  și explică modul de rezolvare e acestora: Rezolvați ecuațiile în  1)   
   În primul rând, se trece termenul liber din membrul
  stâng în membrul drept, efectuând operația opusă: 
 (aducem fracțiile la numitor comun) 
 Deci,  Profesorul invită la tablă un elev pentru următorul
  exemplu: 2)   
   
 
 
 Verificare:  3)   
   
 
 
 
 |   Elevii răspund la întrebări și notează în caiete
  definițiile. -Ascultă explicaţiile.  -Aşază instrumentele de scris pe bancă.  -Participă la dialog.  -Scriu în caiete;  -Pun întrebări acolo unde au neclarități.                                    |    Conversatia                             Explicatia Conversaţia Explicaţia Demonstraţia  Observaţia
  Problematiza rea |      -tablă
  și cretă  -caiete și instrumente de  scris
                             |      Observare sistematică  Autoevaluarea   Frontală                           | 
|   Fixarea
  cunoștințelor  | 𝑂1    ↓      
  𝑂4  |   18'  |    -Împarte
  fișa de lucru.  -Oferă
  explicatii unde este cazul. | -Elevii sunt atenti. -Rezolva
  individual sau cu ajutorul profesorului exercitii din fisa de lucru. |   Conversaţia
   Explicaţia
   Observaţia
   | -tablă și cretă  -caiete și instrumente de scris  -fișe
  de lucru  |   Observare
  sistematică | 
|   Încheierea
  lecției  |   |   3'  |   -Tema: exercițiile rămase din fișa de
  lucru;  -Oferă aprecieri verbale  |   -Ascultă
  şi participă la dialog.  -Notează
  tema  |   Conversaţia
   Explicaţia
   |   fişe
  de lucru  |   Observare
  sistematică  | 
|  |  |  |     |  |   |       |     | 



















 
 
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu