Proiect didactic

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Primară nr. 1 Balta Arsă

ÎNVĂȚĂTOARE: Vizir Marta-Ștefania

DATA: 31.01.2025

CLASA: a IV-a

ARIA CURRICULARĂ: Om și societate

DISCIPLINA: Geografie

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: România – Geografie regională

SUBIECTUL LECȚIEI: Câmpiile. Câmpia Română și Câmpia de Vest

TIPUL LECȚIEI: predare-învățare

SCOPUL: însușirea de cunoștințe referitoare la câmpiile de pe teritoriul României

 

DISCIPLINE INTEGRATE

ü  Arte vizuale și abilități practice

ü  Educație civică

 

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE

ü  Geografie

3.1. Identificarea poziției elementelor reprezentate pe hartă.

3.4. Utilizarea unor reprezentări grafice și cartografice simple.

4.1. Dezvoltarea curiozității de cunoaștere a elementelor geografice caracteristice orizontului local, țării și lumii.

 

ü  Arte vizuale și abilități practice

1.2. Evidențierea caracteristicilor diferitelor categorii de elemente de limbaj plastic, în compoziții în mediul înconjurător și în imagini.

 

ü  Educație civică

3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți, în rezolvarea unor sarcini simple de lucru.

 

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

 

O1. Să specifice principalele caracteristici ale zonei de câmpie.

O2. Să numească principalele câmpii din România.

O3. Să localizeze pe harta fizico-geografică a României, principalele câmpii.

O4. Săidentifice, utilizând harta fizico-geografică a României, unitățile de relief învecinate zonelor de câmpie, apele și orașele importante.

O5. Să enumere resursele importante din zonele de câmpie.

 

STRATEGII DIDCATICE

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, expunerea, jocul didactic, lucrul cu manualul, metoda ciorchinelui, exercițiul, observația.

Mijloace didactice: bilețele, harta fizică a României, fișe de lucru, ghicitoare, foi de flip chart, tablă interactivă.

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Metode de evaluare: evaluare orală, observarea sistematică a comportamentului elevilor, aprecierea verbală, aprecierea individuală, chestionarul.

Resurse:

ü  umane: 19 elevi

ü  temporale: 45 de minute

 

Resurse bibliografice:

1.     Programa școlară pentru disciplina Geografie, clasa a IV-a, aprobată prin Ordinul Ministrului Educației Naționale nr. 5003 / 02.12.2014

2.     Popescu Manuela, Geografie: clasa a IV-a, editura Intuitext, București, 2021.

 

 

 

 

 

Scenariul activității didactice

Nr. crt.

Etapele

lecţiei

Ob. op.

CONȚINUTURI

Metode

didactice

Mijloace

didactice

Forme de

organizare

Evaluare

Activitatea învățătorului

Activitatea elevilor

1.

Moment

Organiza -toric

1 min

 

Se pregătesc mijloacele didactice necesare desfășurării lecției de geografie.

_

_

_

_

_

2.

Actualizarea cunoștințe -lor  

3 min

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Verificare frontală

Învățătoarea solicită unele informații referitoare la lecția anterioară, Dealurile și podișurile. În acest sens, pregătește o cutiuță cu bilețele „secrete” pentru a obține răspunsurile așteptate.

 

·       Unde se localizează dealurile și podișurile pe teritoriul României?

·       Cum s-au format dealurile și podișurile?

·       Ce înfățișare are relieful în peisajul de deal? Dar de podiș?

·       Care sunt resursele specifice zonei de podiș? (Anexa 1)

 

 

Elevii extrag bilețele propuse și formulează răspunsurile potrivite conform cerințelor didactice date. 

Conversaţia

Jocul didactic

Explicaţia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bilețele

Frontal

Individual

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evaluare orală

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Captarea și dirijarea atenției

 

 

 

 

Cadrul didactic adresează o ghicitoare:

„Locul neted și întins,

C-un covor de grâu cuprins.”

(CÂMPIA)

Elevii identifică unitatea de relief  despre care este vorba în ghicitoare.

Conversația

 

 

Fișă cu ghicitoarea

Imagini

Frontal

Individual

Evaluare orală

4.

Anunțarea temei și a obiectivelor

 

 

Învățătoarea anunță și notează la tablă titlul lecției, Câmpiile, prezentând succint principalele aspecte care vor fi discutate.

 

Elevii notează în caiete titlul noii lecții.

Conversația

 

 

 

_

Frontal

Individual

Observarea sistematică a comporta-mentului elevilor

5.

Dirijarea învățării

 

Învățătoarea definește câmpia și indică, utilizând harta fizico-geografică, cele două câmpii principale din țara noastră.

Apoi, distribuie elevilor fișe cu harta României, pentru ca elevii să observe și să coloreze marile unități de câmpie din România. (Anexa 2)

Lecția va continua cu vizionarea unui scurt filmuleț (propus în manual, editura Intuitext) care prezintă principalele caracteristici ale Câmpiei Române și Câmpiei de Vest.

Pornind de la ideile expuse, se realizează la tablă, sub forma ciorchinelui, schema lecției.

Elevii identifică și colorează pe hartă cele două câmpii principale din România (Câmpia de Vest și Câmpia Română).

 Colectivul de elevi vizionează filmulețul, apoi notează în caiete schema lecției.

Conversația

Expunerea

Observația

Lucrul cu manualul

Ciorchinele

Explicația

Tablă interactivă

Manuale

Caiete

Fișe de lucru

 

Frontal

Observarea sistematică a comporta-mentului elevilor

6.

Retenție și transfer

 

Învățătoarea propune un joc online, care presupune rezolvarea unui chestionar. Pentru a selecta cei 6 elevi care vor răspunde, se pregătesc atâtea bilețele câți copii sunt prezenți, iar pe 6 dintre ele va scrie „Joacă”. Elevii care extrag acele bilețele participă la jocul didactic propus.

Elevii care extrag biletele câștigătoare, vor ieși în fața clasei pentru a răspunde la câte o întrebare dintre cele propuse.

Jocul didactic

Exercițiul

Conversația

Tablă interactivă

Bilețele

 

Frontal

Individual

 

Evaluare orală

Chestionar

7.

Feed-back

_

Învățătoarea formulează aprecieri verbale referitoare la modul de desfășurare a lecției.

_

Conversația

_

_

_

 

 

Anexa 1

 

Bilețele secrete

 

 

 

 

 

Anexa 2

Schema lecției

Câmpiile:

ü  sunt cele mai joase și mai netede forme de relief;

ü  sunt alcătuite din roci moi;

ü  au înălțimi cuprinse între 200-300 de metri.

Câmpia Română este cea mai mare din țara noastră.

Câmpia de Vest este o câmpie lungă și îngustă, mai joasă decât Câmpia Română.

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu