Proiect didactic

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Primară nr. 1 Balta Arsă

ÎNVĂȚĂTOARE: Vizir Marta-Ștefania

DATA: 31.01.2025

CLASA: a IV-a

ARIA CURRICULARĂ: Limbă și comunicare

DISCIPLINA: Limba și literatura română

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Mirajul copilăriei

SUBIECTUL LECȚIEI: Recapitulare

TIPUL LECȚIEI: recapitulare

SCOPUL: recapitularea cunoștințelor referitoare la categoriile gramaticale ale pronumelui personal și ale pronumelui personal de politețe.

 

DISCIPLINE INTEGRATE:

ü  Arte vizuale și abilități practice

ü  Educație civică

 

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE

 

ü  Limba și literatura română

2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup.

2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacțiuni orale.

 

ü  Arte vizuale și abilități practice

2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic.

 

ü  Educație civică

2.1. Explorarea unor valori morale care stau la baza relației cu ceilalți.

 

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

 

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1. Să precizeze categoriile gramaticale ale pronumelui personal.

O2. Să realizeze corespondența între substantivele indicate și pronumele personale.

O3. Să distingă între pronumele personal și pronumele personal de politețe.

O4. Să analizeze pronumele personale și pe cele de politețe din textul dat, precizând felul, numărul, persoana și genul (acolo unde este cazul).

O5. Să alcătuiască un scurt dialog cu titlul Suntem politicoși la bibliotecă, utilizând cel puțin trei pronume.

O6. Să ilustreze printr-un desen, dialogul intitulat Suntem politicoși la bibliotecă.

 

STRATEGII DIDCATICE

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul didactic, jocul de rol, lectura, exercițiul.

Mijloace didactice: tablă, marker, caiete, fișe de lucru, foi de flipchart, tablă interactivă.

Forme de organizare: frontal, individual, în grupuri mici.

Metode de evaluare: evaluare orală, observarea sistematică a comportamentului elevilor.

Resurse:

ü  umane: 19 elevi

ü  temporale: 45 de minute

 

Resurse bibliografice:

ü  Programa școlară aprobată prin Ordinul ministrului educației nr. 5003/ 02.12.2024

ü  Adina Grigore, Cristina Ipate-Toma, Nicoleta-Sonia Ionică, Elena-Adriana Spînu, Cristina Cornelia-Truță, Violeta-Marinela Dumitru,  Limba și literatura română, Manual pentru clasa a IV-a, editura Ars Libris, 2021. 

 

 

 

 

 

Scenariul activităților didactice

Etapele lecției

Obiective operaționale

CONȚINUTURI

STRATEGII DIDACTICE

Evaluare

Activitatea învățătoarei

Activitatea elevilor

Metode și procedee didactice

Mijloace didactice

Forme de organizare

1. Moment organizatoric

_

Învățătoarea pregătește climatul propice desfășurării lecției de limba și literatura română.

_

_

_

_

_

2. Captarea și dirijarea atenției

_

Învățătoarea afișează la tablă poezia dedicată pronumelui, având câteva spații lacunare. (Anexa 1)

Elevii completează spațiile libere, utilizând cuvintele sau expresiile potrivite.

Jocul didactic

Conversația

Exercițiul

Explicația

Foi de flipchart

Marker

 

Frontal Individual

Observarea sistematică a comporta-mentului elevilor

3. Anunțarea temei și a obiectivelor

_

Cadrul didactic anunță titlul lecției și îl notează la tablă, Recapitulare. De asemenea, precizează principalele activități care se vor desfășura în cadrul orei.

Elevii notează în caiete titlul lecției.

Conversația

Tablă interactivă

Caiete

Frontal

Individual

Observarea sistematică a comporta-mentului elevilor

4. Recapitularea cunoștințelor

 

În vederea recapitulării pronumelui personal și pronumelui de politețe, se propune rezolvarea fișelor de lucru. Învățătoarea va dirija întreaga activitate instructiv-educativă, oferind explicațiile necesare, făcând aprecieri și corectând eventualele greșeli. (Anexa 2, anexa 3)

Fișa 1 – Pronumele personal (se va rezolva împreună cu colegul de bancă) : Decupează pronumele personale și lipește-le deasupra pronumelor pe care le înlocuiesc.

Fișa 2 – Pronumele personal de politețe  

Exercițiul 1 (individual) - CUVINTELE PIERDUTE: Descoperă pronumele personale de politețe din careul dat.

Exercițiul 2 (frontal, oral): Cum este frumos să ne adresăm? Subliniază varianta corectă.

Exercițiul 3 (individual): Completează spațiile punctate cu pronumele care lipsesc.

Exercițiul 4 (frontal, la tablă): Analizează pronumele din textul propus, indicând felul, persoana, numărul și genul.

Elevii rezolvă sarcinile propuse:

 

Fișa 1:

- Realizează corespondența dintre nume și pronume (cu colegul de bancă).

Fișa 2:

- Identifică pronumele personale de politețe din careu (individual).

- Indică forma corectă a pronumelui de politețe dintre cele propuse.

- Completează enunțurile cu forma pronominală potrivită.

- Analizează pe caiete pronumele din textul propus. 

 

Conversația

Lectura

Exercițiul

Explicația

Jocul didactic

 

 

Fișe de lucru

Caiete

Frontal

Individual

Pe grupe

Evaluare orală

Observarea sistematică a comporta-mentului elevilor

5. Obținerea performanței

 

Joc de rol:

Învățătoarea solicită elevilor să realizeze oral un scurt dialog cu titlul Suntem politicoși la bibliotecă în care să utilizeze cel puțin 3 pronume. Pentru interpretarea dialogului este nevoie de o bibliotecară și doi copii care împrumută cărți.

După realizarea dialogului, elevii primesc o coală de hârtie pentru a ilustra prin desen, fie sceneta colegilor, fie alta. (Anexa 4)

3 elevi sunt invitați în fața clasei să interpreteze o scenetă închipuită de ei, care se poate desfășura la bibliotecă.

Elevii realizează un desen prin care să redea dialogul interpretat de colegi sau chiar altul.

 

Conversația

Explicația

Jocul de rol

Fișe pentru desen

Frontal

În grupuri mici

Individual

Evaluare orală

Observarea sistematică a comporta-mentului elevilor

Feed-back

_

Învățătoarea formulează aprecieri verbale referitoare la modul de desfășurare a lecției de limba română.

Temă pentru acasă: de finalizat desenul (în cazul în care nu a fost terminat în clasă) și de scris un scurt dialog, după modelul celui realizat la școală.

_

Conversația

_

Frontal

Observarea sistematică a comporta-mentului elevilor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Anexa 1

 

Eu, tu, _____ și _____,

Toți iubim gramatica!

______, voi, ei și ______, anume,

Învățăm despre _______________!

Dar de ce-i numit pronume?

Ține locul unui _________.

Și acesta-n special,

E pronume ______________.

- Știți de ce? Cine ghicește?

- O ______________-nlocuiește.

 

 

 

 

 

Anexa 2

Anexa 3

PRONUMELE PERSONAL DE POLITEȚE

 

1.     CUVINTE PIERDUTE

Descoperă, în careul de mai jos, pronumele personale de politețe.

 

 

 

2.     Cum este frumos să ne adresăm? Alege varianta corectă.

 

Ø  Doamna profesoară m-a rugat să-i dau cartea ei/ dumneaei.

Ø  Unchiule, tu/ dumneata nu ai învățat bine la școală?

Ø  Domnule Popescu, pe tine/ pe dumneavoastră nu vă ascultă copiii?

 

3.     Completează spațiile punctate cu pronumele personale de politețe  potrivite.

 

Ø  __________________ te duci la mare sau la munte? (tu, dumneata, dumnealui, ea)

Ø  __________________ este bunica mea. (dânsa, ea, dumnealui)

Ø  Am cântat pentru _________________ . (voi, dumneavoastră, tine)

Ø  La palat, __________________, regele, ne-a tratat domnește. (el, Înălțimea Sa, dumnealui)

 

 

4.     Subliniază cu o linie pronumele personale din fragmentele de mai jos și cu două linii pe cele personale de politețe. Analizează-le, precizând felul, numărul, persoana și genul.

 

-        Eu plec în pădure, ca să vă aduc ceva de mâncare. Voi încuiați ușa. Când voi veni, eu am să vă dau de știre. Auzita-ți ce-am spus eu?

-        Da, mămucă! Ziseră ei. Noi suntem băieți mari.

(Capra cu trei iezi, de Ion Creangă)

 

Când iepurașii au ajuns lângă ea, începu să le spună cu o voce sfioasă:

-        Dacă nu vă supărați, dumneavoastră, domnilor...

(Alice în Țara Minunilor, Lewis Carroll)

Anexa 4

Suntem politicoși la bibliotecă

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu