Proiect didactic

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Primară nr. 1 Balta Arsă

ÎNVĂȚĂTOARE: Vizir Marta-Ștefania

DATA: 31.01.2025

CLASA: a IV-a

ARIA CURRICULARĂ: Om și societate

DISCIPLINA: Educație civică

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Unitatea 3. Raporturile noastre cu ceilalți oameni. Valori și norme morale

SUBIECTUL LECȚIEI: Responsabilitate/ Lipsă de responsabilitate. Solidaritate/ Lipsă de solidaritate

TIPUL LECȚIEI: consolidare

SCOPUL: consolidarea cunoștințelor referitoare la unele valori morale – responsabilitate/ lipsă de responsabilitate, solidaritate/ lipsă de solidaritate

 

DISCIPLINE INTEGRATE:

ü  Limba și literatura română

ü  Muzică și mișcare

ü  Arte vizuale și abilități practice

 

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE

ü  Educație civică

2.1. Explorarea unor valori morale care reglementează relațiile cu ceilalți oameni.

3.1. Relaționarea pozitivă cu ceilalți în rezolvarea unor sarcini simple de lucru.

 

ü  Limba și literatura română

2.4. Inițierea și menținerea unei interacțiuni în vederea rezolvării de probleme individuale sau de grup.

2.5. Manifestarea interesului pentru participarea la interacțiuni orale.

 

ü  Muzică și mișcare

1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferențe de natură muzicală și de mișcare corporală/ scenică.

3.1 Manifestarea unor reacții, emoții, sentimente, sugerate de fragmente muzicale însoțite de dans.

 

ü  Arte vizuale și abilități practice

2.2. Realizarea de compoziții la alegere, valorificând potențialul expresiv al limbajului plastic.

 

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1. Să identifice exemple de activități responsabile și solidare dintre cele prezentate.

O2. Să precizeze consecințele unui comportament iresponsabil și lipsit de solidaritate, pornind de la situațiile date.

O3. Să enumere exemple de comportamente dezirabile în cadrul clasei.

O4. Să asocieze cuvinte și expresii potrivite noțiunilor de responsabilitate și solidaritate.

O5. Să numească o serie de responsabilități zilnice, pornind de la imaginile date.

 

STRATEGII DIDCATICE

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, jocul didactic, lectura, dezbaterea, problematizarea, RAI, exercițiul.

Mijloace didactice: tablă, marker, caiete, fișe de lucru, foi de flipchart, tablă interactivă, carioci/ culori, piese de puzzle.

Forme de organizare: frontal, individual.

Metode de evaluare: evaluare orală, observarea sistematică a comportamentului elevilor.

Resurse:

ü  umane: 19 elevi

ü  temporale: 45 de minute

 

Resurse bibliografice:

Programa școlară aprobată prin Ordinul ministrului educației nr. 5003/02.12.2014

Alina Perțea, Educație civică, manual pentru clasa  a IV-a, Editura Aramis, Buzurești, 2021.

 

 

SCENARIUL ACTIVITĂȚILOR INSTRUCTIV-EDUCATIVE

Etapele lecției

Ob.

op.

CONȚINUTURI

STRATEGII DIDACTICE

Evaluare

Activitatea învățătoarei

Activitatea elevilor

Metode și procedee didactice

Mijloace didactice

Forme de organizare

 1. Moment organizatoric

_

Pregătirea mijloacelor didactice necesare lecției și ambientului propice desfășurării activităților instructiv-educative. 

_

_

_

_

_

2. Actualizarea cunoștințelor

_

Pentru a verifica unele aspecte referitoare la lecția anterioară se va folosi metoda RAI. Cadrul didactic invită elevii la un joc didactic în care trebuie să formuleze întrebări și răspunsuri în legătură cu valorile morale: responsabilitate, solidaritate. Învățătoarea inițiază jocul, adresând întrebarea: „Despre ce am discutat la ultima lecție de educație civică?”.

Elevii continuă jocul început de către învățătoare, formulând răspunsuri și întrebări pe baza lecției anterioare.

Conversația

RAI

Explicația

Minge

Frontal

Individual

Evaluare orală

3. Captarea și dirijarea atenției

O1

Învățătoarea propune o listă cu exemple de activități. Elevii trebuie să bifeze acele variante care prezintă situații de solidaritate și responsabilitate.  (Anexa 1)

Elevii citesc lista de activități și le bifează pe cele solicitate.

Lectura

Conversația

Exercițiul

Foi de flipchart

Marker

 

Frontal

Individual

Evaluare orală

4. Anunțarea subiectului și a obiectivelor

_

Învățătoarea notează la tablă titlul lecției și precizează în termeni accesibili, obiectivele operaționale.

Notează în caiete titlul lecției.

Conversația

Tablă

Cretă

Frontal

_

5. Consolidarea conținuturilor abordate anterior

O2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

O3

Pornind de la câteva situații, învățătoarea îi invită pe elevi la o discuție despre responsabilitate și solidaritate.

Situația 1: În fiecare zi, elevii clasei a IV-a au ca temă câte un exercițiu, însă, de un timp, Maria merge la școală cu tema nefăcută.

ü  Care vor fi consecințele în această situație?

ü  Ce alte responsabilități mai are un elev?

 

Situația 2: Când ne aflăm într-un grup de joacă sau școlar, fiecare membru trebuie să respecte anumite reguli.

ü  Care vor fi consecințele încălcării regulilor?

ü  Ce fel de persoană este cea care nu respectă regulile.

 

Puzzle-ul clasei noastre

În urma dezbaterii propuse, învățătoarea propune elevilor realizarea unui puzzle al clasei despre responsabilitate și solidaritate.

Puzzle-ul se va intitula „Cum să fim responsabili și uniți la școală?”

Fiecare elev va primi câte o piesă de puzzle (anexa 2) pe care va scrie soluțiile pentru întrebarea din titlu (de asemenea, piesele pot fi personalizate după preferințe). La final, toate componentele puzzle-ulul vor fi lipite pe o foaie de flipchart.

Activitatea se va desfășura într-un cadru plăcut, cu muzică relaxantă pe fundal.

Pe baza temelor de discuție propuse, elevii explică ce înseamnă un comportament responsabil/ iresponsabil, solidar/ lipsit de solidaritate.

Fiecare elev realizează câte o piesă de puzzle, precizând exemple de comportamente dezirabile în cadrul colectivului clasei.  Ei personalizează piesele de puzzle, folosind culori, carioci.

Dezbaterea

Problematizarea

Conversația

Jocul didactic

Exercițiul

Explicația

Foi de flipchart

Piese de puzzle

Culori/ carioci/ pixuri

Tablă interactivă

Frontal

Individual

 

Evaluare orală

Observarea sistematică a comportamentului copiilor

6. Obținerea performanței

O4

Cadrul didactic propune o fișă de muncă independentă în vederea fixării conținuturilor discutate. Învățătoarea explică fiecare cerință și oferă toate clarificările ulterioare cerute de către elevi (dacă vor exista).

Elevii rezolvă individual sarcinile propuse.

Conversația

Exercițiul

Explicația

 

Fișe de lucru

Frontal

individual

Evaluarea scrisă

Observarea sistematică a comportamentului elevilor

7. Feed-back

_

Învățătoarea formulează aprecieri verbale asupra modului în care s-a desfășurat activitatea didactică.

_

Conversația

_

Frontal

_

 

 

 

 

 

 

 

 

Anexa 1

Bifați variantele care prezintă situații de responsabilitate și solidaritate:

   Acord ajutor celorlalți;

   Sunt indiferent față de problemele celorlalți;

   Am grijă de ceea ce mă înconjoară;

   Sunt delăsător când trebuie să-mi ajut părinții la treburile gospodărești;

   Îi încurajez pe cei aflați în dificultate;

   Păstrez curățenia în camera mea;

   Sunt capabil să înțeleg o situație gravă;

   Mă implic în diferite cauze pentru binele celorlalți;

   În calitate de elev, nu trebuie să vin în fiecare zi la școală.

 

 

 

 

Anexa 2

„Cum să fim responsabili și uniți la școală?”

 

Anexa 3

Nume ȘI PRENUME: ____________________________                                               DATA:_____________

FIȘĂ DE LUCRU

Responsabilitate/ lipsă de responsabilitate. Solidaritate/ Lipsă de solidaritate

 

1.       Subliniați cuvintele care indică lipsa de respect:

 

v  Indiferență                        Delăsare                            Răspundere

v  Acceptare                         Dezinteres                        Neîndeplinire

 

2.       Ce responsabilitate îndeplinesc copiii din imaginile următoare?

 

_____________________    ___________________       _____________________

_____________________    ___________________       _____________________

_____________________.   ___________________.       _____________________.

 

3.       Tăiați intrusul și adăugați un alt termen potrivit pentru solidaritate.

 

SOLIDARITATE = grijă, nepăsare, atenție, _________________.

 

4.       Scrie pe cărămizile casei, expresii care exprimă solidaritate.

 

 

 

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu