Proiect didactic

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Primară nr. 1 Balta Arsă

ÎNVĂȚĂTOARE: Vizir Marta-Ștefania

DATA: 31.01.2025

CLASA: a IV-a

ARIA CURRICULARĂ: Arte și tehnologii

DISCIPLINA: Arte vizuale și abilități practice

UNITATEA DE ÎNVĂȚARE: Forma în artă

SUBIECTUL LECȚIEI: Machete și modele

TIPUL LECȚIEI: formare de priceperi și deprinderi.

SCOPUL: realizarea unei machete prin tehnici de lucru combinate, respectând particularitățile estetice.

 

DISCIPLINE INTEGRATE:

ü  Științe ale naturii

ü  Muzică și mișcare

 

COMPETENȚE SPECIFICE VIZATE

 

ü  Arte vizuale  și abilități practice

1.2. Evidențierea caracteristicilor diferitelor categorii de elemente de limbaj plastic, în compoziții în mediul înconjurător și în imagini.

2.1. Valorificarea unor materiale și tehnici adecvate, pentru exprimarea clară a unui mesaj intenționat.

 

ü  Științe

3.2. Identificarea unor modalități de protejare a mediului înconjurător.

 

 

 

ü  Muzică și mișcare

ü  1.1. Receptarea unor cântece din folclorul copiilor, colinde, a unor lucrări accesibile din patrimoniul cultural, cu sesizarea unor diferențe de natură muzicală și de mișcare corporală/ scenică.

ü  3.1 Manifestarea unor reacții, emoții, sentimente, sugerate de fragmente muzicale însoțite de dans.

 

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

 

La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili:

O1. Să precizeze modalități de protejare a mediului înconjurător, raportându-se la propria localitate.

O2. Să decupeze șablonul, respectând conturul.

O3. Să lipească zonele marcate, în vederea realizării mini-căsuței.

O4. Să personalizeze lucrarea, utilizând culori/ carioci, autocolante din plastic.

O5. Să aprecieze lucrarea preferată, argumentând alegerea.

 

STRATEGII DIDCATICE

 

Metode și procedee didactice: conversația, explicația, observația, demonstrația, jocul didactic, exercițiul.

Mijloace didactice: fișe, machetă, hârtie cartonată, foarfece, lipici, carioci/ culori, autocolante din plastic.  

Forme de organizare: frontal, individual.

Metode de evaluare: observarea sistematică a comportamentului elevilor.

Resurse:

ü  umane: 19 elevi

ü  temporale: 45 de minute

 

Resurse bibliografice:

Programa școlară aprobată prin Ordinul ministrului educației nr. 5003/02.12.2014

Gheorghe Roșeț, Emilia Roșeț,  Arte vizuale și abilități practice, manual pentru clasa a IV-a, Editura Booklet, București, 2021.

 

 

SCENARIUL ACTIVITĂȚILOR DIDACTICE

Etapele lecției

Ob. op.

Conținuturi

Strategii didactice

Evaluare

Activitatea învățătoarei

Activitatea elevilor

Metode și procedee didactice

Mijloace didactice

Forme de organizare

1.     Moment organizatoric

_

Se pregătesc materialele didactice necesare desfășurării lecției de arte vizuale și abilități practice.

_

_

_

_

_

2.     Captarea atenției

O1

JOC DIDACTIC

Să protejăm mediul înconjurător!

Învățătoarea propune elevilor să se gândească și să noteze pe postituri, modalități de protejare a localității de care aparțin.  

 

Elevii discută despre cele mai potrivite modalități de protejare a localității lor, apoi lipesc la tablă postiturile cu soluțiile găsite.

Jocul didactic Conversația

Explicația

Jocul didactic

Postituri

Frontal

Individual

Observarea sistematică a comportamentului elevilor

3.     Anunțarea subiectului și a obiectivelor operaționale.

_

Învățătoarea indică subiectul lecției, Machete și mulaje, și prezintă activitatea care urmează a fi desfășurată. Elevii sunt informați că vor realiza căsuțele din macheta propriului sat.

_

Conversația

_

Frontal

_

4.     Dirijarea învățării

 

MACHETA LOCALITĂȚII BALTA ARSĂ

Cadrul didactic prezintă macheta localității Balta Arsă căreia îi lipsesc casele. Elevii află că ei trebuie să realizeze căsuțele, astfel încât macheta să fie completă. (anexă)

Învățătoarea, ajutată de elevi, împarte materialele didactice necesare realizării lucrării. 

 1. Intuirea materialului de lucru

Cadrul didactic solicită elevilor să precizeze care sunt mijloacele didactice necesare realizării machetei.

 2. Prezentarea și intuirea lucrării model

Cadrul didactic prezintă lucrarea model și precizează modul de realizare (pliere și lipire).

 3. Explicarea și demonstrarea etapelor de lucru

- se decupează conturul șablonului pentru casă;

- se pliază locurile marcate;

- se lipesc elementele în vederea formării unei mini-căsuțe;

- se personalizează căsuța folosind: culori, carioci, autocolante din plastic.

- se așază căsuțele pe machetă.

4. Verificarea modului de înțelegere a etapelor de lucru

 

Înainte de începerea lucrării, învățătoarea propune câteva exerciții de încălzire a mâinilor: „Batem palmele ușor, batem palmele de zor, 1-2-3, 1-2-3.”, „Eu strâng pumnii și-i desfac, degetelor fac pe plac, 1-2, 1-2.”, „La pian acum cântăm, liniște să ascultă, plic-plac, plic-plac, melodiile ne plac.”.

Activitatea se va realiza pe un fond muzical, astfel încât elevii să lucreze cu plăcere.

Învățătoarea va urmări întreaga activitate și va acorda ajutor acelor elevi care întâmpină dificultăți.

Elevii intuiesc care sunt mijloacele didactice necesare realizării căsuțelor pentru machetă: lipici, foarfec, șabloane pentru casă.

Un elev este invitat să repete etapele de lucru indicate.

 

Fiecare elev realizează propria căsuță, respectând pașii indicați de către învățătoare.

Conversația

Explicația

Observația

Demonstrația

Exercițiul

Lipici

Foarfece

Fișe cu șablonul casei

Culori/ carioci

Autocolante din plastic.

Frontal

Individual

Observarea sistematică a comportamentului elevilor

5.     Evaluarea lucrărilor

 

Elevii care finalizează căsuța, sunt invitați de către învățătoare să o așeze pe machetă, ținând cont de locul unde sunt poziționați ei în sat.

Învățătoarea formulează aprecieri referitoare la lucrările realizate.

Elevii analizează propria lucrare cât și lucrările colegilor, apoi formulează aprecieri verbale în legătură cu lucrarea preferată. 

Conversația

Turul galeriei

Lucrările elevilor

Frontal

Individual

Evaluare orală

6.     Feed-back

_

Învățătoarea formulează aprecieri verbale asupra modului de desfășurare a lecției.

 

_

Conversația

Fișe

Frontal

Individual

Observarea sistematică a comportamentului elevilor

 

 

 

 

 

Anexe

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu